Läs senare

Vill bli lärarassistent – får inget studiestöd

17 okt 2017

Ålderstaket på studiemedel gör att personer som vill utbilda sig till lärarassistenter inte kan få studiestöd. Två arbetslösa kvinnor som sökte Östra Grevies folkhögskola lärarassistentutbildning är båda 57 år. Eftersom Centrala Studiestödsnämnden, CSN, satt ett ålderstak på just 57 år kan inte kvinnorna få studielån. På CSN motiverar man åldersgränsen med att återbetalningar varje månad för den som är äldre än 56 år blir för stora för de flesta om man ska hinna betala av hela lånet. Helena lind, en av de sökande, säger till Sydsvenskan att reglerna är förlegade:

– Vi kommer att jobba i minst tio år till. Samhället förväntar sig att vi ska jobba till vi blir närmare 70 år. Att man stänger oss ute från en sådan här möjlighet är otroligt dåligt.

ur Lärarförbundets Magasin