Läs senare

Vår uppgift är att stärka demokratin

krönikaFolkhögskolor behöver rusta sig genom fortbildning i demokrati och mänskliga rättigheter, skriver Benton Wolgers i sin krönika.

05 dec 2018
Benton Wolgers är lärare på folkhögskollärarprogrammet vid Linköpings
Universitet och Eskilstuna folkhögskola samt ordförande för Ordfront. Hans pappa var författaren, konstären och underhållaren Beppe Wolgers

Vi kan aldrig nog uppmärksamma att den svenska demokratin firar 100 år 2018. Den gamla ordningens försvarare motarbetade den demokratiska ideologins fundament, inkluderingen. Arbetare och kvinnor sågs inte som tillräkneliga.  37 000 svenskar dog i spanska sjukan. I Europa slutfördes det krig man hade snubblat in i genom ultimatum och missbedömningar. Efter Tysklands förlust föddes den livsfarliga konspirationsteorin dolkstötslegenden. Allt var judarnas fel. I Sverige var det hungerkravaller och den ryska revolutionen skrämde högern till att ge efter. Veckan före jul baxade liberalen Nils Edén och socialdemokraten Hjalmar Branting igenom rösträtten. De stod på axlarna av baptisten Fredrik Nilsson, Ellen Key, Anna Whitlock och alla som kämpat i decennier.

Går det att avskaffa demokratin med hjälp av demokratin? Världshistoriens viktigaste text, den allmänna förklaringen om de mänskliga rättigheterna, lär oss att ingen genom utövandet av rättigheterna kan omintetgöra desamma. I klartext innebär det att varje samhälle med all kraft måste mobilisera mot de krafter som vill rasera demokratin. Fascismens återkomst utgör en akut fara, enligt välkänt recept: Välj ut en syndabock. Prata om kaos, nationens undergång och degenerering. Släpp lös våldet, hatet och hoten från svansen, men distansera dig halvhjärtat och var resonlig utåt. Träd in och erbjud dig att återställa ordningen, en ordning som lämnar våldet orört. Krossa tilliten och göd rädslan. Trappa efter maktövertagandet upp våldet steg för steg inom lagen. Försäkra dig om att upptrappningen ökar i exakt samma takt som avtrubbningen.

Folkhögskolor behöver rusta sig genom fortbildning i demokrati och mänskliga rättigheter. Hoten måste uppmärksammas och motarbetas. Ställ Raoul Wallenberg, Folke Bernadotte, Dag Hammarskjöld, Olof Palme och Anna Lindh bredvid Lasermannen, Behring Breivik, Mangs, Akilov och Lundin Pettersson. Du får rysningar
av insikten att terrorister agerar

på hatpropaganda och skräms av  rättighetsförkämpar. Inte en enda mänsklig  rättighet eller demokratisk landvinning har vunnits utan kamp.  Din främsta uppgift som
folkhögskollärare är att stärka demokratin genom att aktivera kurs-deltagarna. Att stärka demokratin, bidra till att
aktivera kursdeltagarna genom att samtala fram en ny värld  är din främsta uppgift som
folkhögskollärare.

ur Lärarförbundets Magasin