Läs senare

UR-program om prestationsångest för folkhögskolan

Piskan är en ny programserie i ­Sveriges Radio som tagits fram i samarbete med lärare och deltagare på folkhögskolans allmänna linje.

23 okt 2019

 

Piskan är en programserie som tagit fram i samarbete med lärare och deltagare på folkhögskola.

Piskan är en serie på åtta halvtimmesprogram om prestationsångest som nu finns på urplay. Varje avsnitt har olika teman: Jag är en idiot, Konsten att misslyckas, Det perfekta livet, I morgon är en annan dag, Vad gör det om hundra år etc. Här finns rädslan att inte passa in, inte vara tillräckligt snygg eller göra bort sig inför andra. Prestationsångest handlar också om rädslan att hamna utanför gruppen. Vi får exempel på att prestationsångest är något som funnits i alla tider, historien är fylld med antika greker, medborgarrättskämpar, diktare och artister som lidit och lider av ångest. I programserien möter vi Piskans egen psykolog, Jeanette Karensen, som förklarar och ger tips om hur man kan hantera prestationsångest och att vi måste tillåta oss själva att misslyckas ibland. Det handlar om att ”få bort den lilla djävulen på axeln som ständigt kritiserar dig”, rädslan att misslyckas, att tala inför andra, strävan efter det perfekta livet. Men också att rädslan för att göra fel kan motivera oss att lära nya saker och rätta till fel.

ur Lärarförbundets Magasin