Läs senare

Riskerar livet – får pressfrihetspriset

Den syriske journalisten Lina Chawaf arbetar med fara för sitt liv. Hyllades på Pressfrihetsdagen

28 maj 2018

När revolutionen startade i Syrien 2011 vägrade hon bli en del av regimens propagandamaskin. Hon driver  radiostationen Rozana med sju miljoner  lyssnare och har hotats till livet flera gånger. På pressfrihetsdagen i april tilldelades hon Pressfrihetspriset av Reportrar utan gränser.

Reportrar utan gränsers arbete tar sin utgångspunkt i artikel 19 i FN:s allmänna förklaring om de mänskliga rättigheterna. Där kan man läsa:  ”Var och en har rätt till åsiktsfrihet och yttrandefrihet. Denna rätt innefattar frihet att utan ingripande hysa åsikter samt söka, ta emot och sprida information och idéer med hjälp av alla uttrycksmedel och oberoende av gränser.”

ur Lärarförbundets Magasin