Läs senare

Rektor slutar i protest

Rektorn för Lunnevad stängde av en kursdeltagare som misshandlat en annan deltagare, som fick ett djupt sår i ögat och måste sys med sju stygn.

20 feb 2018

Den deltagare som utdelat slaget hade uppfattat den andre som hotfull. Rektor Annika Bodelius menade dock att den som slagit agerat i strid mot ordningsreglerna och stängde av honom. En oenig skolstyrelse, Regionutvecklingsnämnden i Östergötland, ville hellre fria än fälla, då den ansåg det oklart vad som exakt hade hänt och lät deltagaren komma tillbaka till skolan.

– För att kunna vara ansvarig för en skola med 180 elever, varav nästan 100 bor på skolan, måste jag veta att jag kan fatta beslut utifrån skolans ordningsregler, säger Annika Bodelius till TT, som i protest sade upp sig från sin tjänst.

ur Lärarförbundets Magasin