Läs senare

Nybildat nätverk för lärarassistentutbildningar

LärarassistentutbildningarI oktober 2020 bildade 25 folkhögskolor ett nätverk för lärarassistentiutbildningarna.

10 feb 2021

I oktober 2020 året bildade lärarassistentutbildningarna på landets folkhögskolor ett riksnätverk, FLiS – Folkhögskolor med Lärarassistentutbildningar i Samverkan. 25 skolor ingår i nätverket. Folkhögskolorna har under flera år drivit utbildningarna för lärar- och elevassistenter med framgång. Genom praktiksamarbetet har de fått närhet till det lokala skolväsendet och anpassats till lokala behov. Det har formats ett tydligt innehåll i utbildningen av lärar- och elevassistenter.

Under nätverksträffen blev det tydligt att representanterna från de olika folkhögskolorna tänker väldigt lika och jobbar med liknande innehåll i sina respektive utbildningar.

Kontaktpersoner för nätverket är Åke Arvidsson på Ljungskile folkhögskola och styrelsens interimordförande, Ulrika Knutsson, på Åsa folkhögskola.