Läs senare

Ny bok om folkhögskolans moderna historia

LäsningNu kommer en ny välkommen historiebok om folkhögskolan, som sätter fokus på de senaste 50 åren

28 maj 2018

För 50 år sedan, 1968, utgavs Folkhögskolan 100 år, ett verk i fyra band. Nu följs den upp med att Föreningen för folkbildningsforskning ger ut ”Folkhögskolan 150 år” som årsbok för 2018. Det är en välkommen och diger uppdatering med 18 olika texter på drygt 380 sidor, både om folkhögskolans moderna historia och begynnelsen, skriven av både forskare och personer med djup kunskap och lång erfarenhet av folkhögskolan. Jag har hunnit läsa två texter: Sam Paldanius har fördjupat sig hur pedagogiken såg ut och formulerades i begynnelsen och följt spåren framåt. Det är en inspirerande och hoppfull text med tanke på framtiden. Både de pedagogiska tankarna och den praktiska verksamheten är sig i många stycken lik. Berit Larsson, lärare på Kvinnofolkhögskolan, har skrivit mycket tänkvärt om kvinnorna och den tidiga folkhögskolan och särskilt om Kvinnofolkhögskolan . Den första folkhögskolan för kvinnor startades redan 1869 och andra har tillkommit senare. Mest intressant är berättelsen om kvinnofolkhögskolan och hur man gör med förledet ”kvinno” i en tid med transidentiter. Enbart dessa texter gör boken värd ett inköp som jag starkt vill rekommendera. Det bästa vore att följa Berit Larssons exempel och starta en studiecirkel kring boken på skolan. Och självklart ska finnas i varje folkhögskolebibliotek.

ur Lärarförbundets Magasin