Läs senare

Japansk student nekas uppehållstillstånd för studier

04 dec 2017

Den japanske studenten Yohei Chino var antagen still Stensunds folkhögskola för att studera på den ettåriga bettendevetarlinjen. Han vill lära sig svenska och pedagogik inför sitt framtida yrke som lärare. Det är en del av hans studier i svenska på ett japanskt universitet. Nu nekas han uppehållstillstånd av Migrationsverket eftersom det anser att han inte kunnat visa vilken nytta studierna har för honom, skriver Svenska Dagbladet. Man ifrågasätter varför han läser på folkhögskola då han redan studerar på en högre nivå i Japan. I mer än 20 år har japanska studenter utan problem läst svenska på folkhögskolor i Sverige. I år har fyra japanska studenter nekats uppehållstillstånd. Trots det hävdar Migrationsverket att man inte har ändrat praxis.

 

ur Lärarförbundets Magasin