Läs senare

Greta Thunberg får Elin Wägner-pris

VäckarklockanS:t Sigfrids folkhögskolas Elin Wägner-pris tilldelas Greta Thunberg

01 dec 2020
Greta Thunberg får Elin Wägner-sällskapets pris Väckarklockan.

Greta Thunberg har tilldelats Elin Wägner-sällskapets Väckarklocka 2020 med följande motivering: ”Greta Thunberg fortsätter Elin Wägners kamp för miljö, fred och mänsklighet. Det är med glädje, tacksamhet och självklarhet som Greta blir årets mottagare av Väckarklockan. Elin Wägner ler nog stolt i sin himmel.”

Väckarklockan utdelas vanligen på Elin Wägner-sällskapets höstdagar på S:t Sigfrids folkhögskola. På grund av pandemin har seminariet ställts in. Ny plan var att dela ut priset till Fridays for Future i samband med premiären av filmen ”Greta” på Folkets bio i Växjö men de hårdare restriktionerna omöjliggjorde även detta, så Elin Wägner-sällskapet skjuter på utdelning till nästa år.