Läs senare

Göteborgs folkhögskola kvar i regionen

Nej till SelmaFolkhögskoleföreningen Selma fick nej av Västra Götalandsregionen. Folkhögskolan blir kvar i regionens ägo.

18 feb 2020
Det blev ingen folkhögskola för Ann-Sofie Hermansson och folkhögskoleföreningen Selma.

Lärarna på Göteborgs folkhögskola andades ut efter att styrelsen för Västra Götalandsregionen beslutat att säga nej till att överlåta skolan till den nybildade folkhögskoleföreningen Selma. Föreningen, med Ann-Sofie Hermansson (S) och Lisbeth Sundén Andersson (M) i spetsen, hade lämnat in ett förslag på ett övertagande av huvudmannaskapet för Göteborgs folkhögskola. Förslaget fick stöd av regionens direktör. All personal och deras fackförbund protesterade kraftfullt mot förslaget. Politikerna i styrelsen ansåg att förslaget inte var genomförbart.