Läs senare

Folkbildningsrådet granskar Ibn Rushd

FolkbildningsrådetPå ett styrelsemöte i oktober beslutade Folkbildningsrådet att granska det muslimska studieförbundet Ibn Rushd som får statsbidrag för sin verksamhet.

05 dec 2018

Enligt styrelsens beslut ska man göra en fördjupad studie av Ibn Rusdhs verksamhet i förhållande till Folkbildningsrådets demokrativillkor. Bakgrunden är en forskningsrapport från Myndigheten för samhällsskydd och beredskap om islamistisk aktivism. I rapporten nämns Ibn Rushd som en av flera muslimska organisationer med rötter i Muslimska brödraskapet, som vill skapa en islamisk välfärds­stat grundad på Koranen. Rapporten ifrågasätter att sådana organisationer ska få statsbidrag. På sitt styrelsemöte i april 2018 diskuterade Folkbildningsrådet innehållet i rapporten. I en debattartikel i DN dagen efter beslutet  skrev representanter för IBn Rushd, som är kritiska mot rapporten, att de begär att bli granskade av Folkbildningsrådet.