Läs senare

Fick Ljungskiles Antigonepris för flygfritt-kampanj

AntigoneprisMaja Rosén har fått 2019 års Antigonepris för visat civilkurage.

10 dec 2019
Maja Rosén får priset för att hon systematiskt frågat folk i sin omgivning hur de tänker kring sina flygresor.

 

Maja Rosén är initiativtagare till kampanjerna Flygfritt 2019 och Flygfritt 2020, vars syfte är att få 100 000 svenskar att lova att ta ett flygfritt år för klimatets skull.

Antigonepriset är Ljungskile folkhögskolas pris för visat civilkurage. Priset består av ett konstverk skapat av en av skolans studerande samt 2.461 kronor; en krona för varje år som gått sedan premiären på Sofokles drama Antigone. Maja Rosén får priset för att hon systematiskt frågat folk i sin omgivning hur de tänker kring sina flygresor, och därmed vågat vara obekväm och bryta en tystnadskultur.