Läs senare

Anmäld för islamistisk propaganda

Skurup folkhögskola blev anmäld av en SFI-elev till skolinspektionen.

20 feb 2018

Skurups folkhögskola anmäldes till skolinspektionen för att ha utsatt SFI-elever för överexponering av islamistisk litteratur. Under hösten hyrde skolan lokal hos bl. a. studieförbundet Ibn Rushd i Malmö, då man hade brist på egna lokaler. Enligt anmälaren utsätts deltagare för överexponering av islamistisk propaganda och ser det som en kränkning att inte kunna värja sig. Anmälaren skriver att många känner obehag av att behöva vistas i religiösa lokaler. Enligt Skånska Dagbladet avskriver Skolinspektionen ärendet eftersom skolan inte har brutit mot kraven vad gäller religiösa inslag och att anmälaren inte kunnat styrka att någon känt sig kränkt.

ur Lärarförbundets Magasin