Läs senare

Biskops-Arnös dramatikutbildning återuppstod

I Folkhögskolans pappersversion  står att Biskops-Arnös styrelse beslöt att lägga ned sin utbildning Att skriva dramatik. Efter att tidningen lämnats till tryckeriet ändrade Biskops-Arnös styrelse sitt beslut. Utbildningen får fortsätta. Beslutet fick stor uppmärksamhet på flera kulturredaktioner. Skolans rektor Mats Lundborg skrev i ett debattinlägg i Dagens Nyheter att beslutet är en katastrof men nödvändig för att behålla en hållbar och långsiktig ekonomi och hänvisade till att statsbidraget till folkhögskolan har urholkats under en längre tid. Idag går fyra av tio folkhögskolor med underskott. Men några veckor senare beslöt skolans styrelse att utbildningen får fortsätta. Några som studerat på utbildningen är Amanda Kernell, regissör och manusförfattare till den aktuella filmen Sameblod samt Martina Montelius och Lisa Langseth som fick en guldbagge för filmen Till det som är vackert.

ur Lärarförbundets Magasin